Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Tokaji Borvidéki növényvédelmi előrejelzés a június 30 - július 7. közötti időszakra

 

 

Fenológiai fázis: BBCH 775 – A bogyók borsószem nagyságúak.

Furmint T92-es klón 2015. 06. 30-án

 

Lisztharmat

A borvidéken elszórtan, több dűlőben egy-egy bogyón megtalálhatóak a tünetek. A védekezésre továbbra is fokozott figyelmet kell fordítani. A bogyónövekedés időszakában a lisztharmat jelentős veszélyt jelent a termésre. A kontakt kén mellé továbbra is válasszunk felszívódó hatóanyagú (tebukonazol, spiroxamin, tridiamenol, metrafenon, difenokonazol, ciflufenamid, proquinazid, tetrakonazol) készítményt.

 

Lisztharmat tünete Zéta szőlőfajtán

 

Peronoszpóra

A bogyók borsó nagyságúak, fejlődésükkel érzékenységük fokozatosan csökken. A védekezést réz hatóanyagú (rézhodroxid, rézoxiklorid, rézoxid, rézszulfát) készítményekre alapozzuk. 

Ökológiai gazdálkodásban peronoszpóra ellen rezet használjunk, lisztharmat ellen pedig ként és narancsolajat alkalmazzunk.    

 

Szürkepenész

A bogyók jelenlegi fejlettségi állapotukban kevésbé érzékenyek a kórokozó általi fertőzésre. Ahol a tünetek megtalálhatóak vagy a bogyók sérülést szenvedtek ott indokolt lehet védekezés. Használhatóak kontakt (folpet, ciprodinil, iprodion) és felszívódó (boszkalid, floupiram, pirimetanil, fenhexamid) hatóanyagúk szerek is.

 

Feketerothadás

A kórokozó levéltünete megfigyelhető az ültetvényekben. A védekezés során célszerű olyan készítményeket választani, amelyek a feketerothadás ellen is védelmet nyújtanak.  A lisztharmat elleni hatóanyagok közül a tebukonazol és a difenokonazol, illetve a peronoszpóra elleni készítmény - a rezek kivételével - felhasználhatóak a feketerothadás ellen.

Kártevők

A tarka szőlőmoly második nemzedékének rajzása elkezdődött. A védekezés még nem indokolt.  

 

Amerikai szőlőkabóca elleni védekezés a szőlő növényvédelmének új és fontos eleme. Amennyiben kabóca lárvákat talál ebben az időszakban az ültetvényében, akkor védekezni kell ellene. Térségünkben megfigyelésünk alapján harmadik, negyedik és ötödik stádiumú lárvákat találtunk. Legnagyobb számban, azonban a negyedik fejlettségi állapotú lárvák vannak jelen. Védekezésre tiametoxam és piretroid hatóanyagok használhatóak. Ökológiai gazdálkodásban narancsolaj vagy spinozad hatóanyagú készítmények alkalmazása javasolt.  A védekezés elmaradása esetén fitoplazma betegség jelenhet meg, amely súlyos következményekkel jár.

Amerikai szőlőkabóca lárvája a levél fonáki részén

 

A vad az erdő közeli ültetvényekben vízhiány, valamint táplálékforrás gyanánt a fiatal hajtásokat lerághatja. Azokon a területeken, ahol az előző évben vadkár volt tapasztalható, ott ajánlott az illetékes vadásztársaság irányába írásban jelezni. Több lehetőség van vadriasztásra, használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. A vadriasztó készítmények hatásának csökkenése után érdemes a kezeléseket megismételni.

 

Gyomszabályozás

A soraljak gyomtalanítását lehetőleg mechanikusan végezzük. Amennyiben mégis a gyomirtó szer mellett döntünk, akkor a glifozát hatóanyagú készítményekkel lehet elvégezni, a gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségi állapotában. Glifozát hatóanyag alkalmazásánál fontos, hogy a gyomirtó szer ne kerüljön rá a növény zöld részeire, mert károsítja a szőlőt. A sorok kezelését, amennyiben a gyomborítás indokolja, a nyár folyamán megismételhetjük. A tőkék törzsének letisztítása mechanikai úton vagy kémiai módon lehetséges (pl: karfentrazon-etil). A sorközök esetében ajánlott az időben történő kaszálás.

 

A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elkezd esni az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

25°C felett hőmérsékleten ne végezzünk permetezést, a perzselések megelőzése érdekében. A hatékony védekezés érdekében figyeljünk oda a hatóanyagok rotációjára, a rezisztencia kialakulásának megelőzése szempontjából.

A védekezés jelenlegi fázisában célszerű 10-12 napos fordulókat tartani. A növényvédelem sikerességét segíti elő a megfelelően elvégzett zöldmunka (dugdosás, szellősebb lombozat, visszavágás).

 Az előrejelzésben szereplő hatóanyagokkal rendelkező készítmények nevét megtalálják a Kutatóintézet honlapján, a Szaktanácsadás pontban (https://tarcalkutato.hu/szaktanacsadas).

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2015.06.24-29.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

19,12

7,4

Hercegkút Gombos

18,03

31

Tolcsva Nyakvágó

18,48

8,3

Erdőbénye Lőcse

18,4

15,7

Vámosújfalu Rány

18,62

25,1

Olaszliszka Haraszt

19,07

-

Szegi Poklos

18,87

35,7

Mád Juharos

18,13

-

Tarcal Vinnai

-

-

Tokaj Hétszőlő

19,1

6,2

Bodrogkeresztúr Lapis

17,35

20,5

Bodrogkeresztúr Dereszla

18,28

12,4

Tállya Nyergesek

18,15

13,3

 

Várható időjárás 06.30-07.07.

Az előrejelzések alapján a következő időszakban nem várható csapadék. A hőmérséklet folyamatosan emelkedni fog. A hétvégén meghaladhatja a 30°C-ot, míg a jövő hét elején 35°C-ra is számíthatunk.

 

Pableczki Bence MSc

     Növényorvos

 

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.