Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Növényvédelmi előrejelzés a Tokaji Borvidékre, az április 20 – 26. közötti időszakra 

 

Az enyhe télnek köszönhetően a szőlő probléma nélkül telelt. A szőlő fajtától, dűlőtől és művelésmódtól függően rügypattanás és hat leveles fenológiai állapotban van (BBCH 09-116). A szőlő fejlettség szempontjából 7-10 nappal előrébb tart az előző évhez viszonyítva (1.ábra). A héten lehűlés következett be, ami erősödik a jövő hét elején, ez hatással van a szőlőre, melynek fejlődése lelassulhat.  

1.ábra A szőlő fenológiai állapota az előző évekhez képest

 

A lisztharmat aszkospórás fertőzésének bekövetkezéséhez szükséges feltételek (mind az időjárási, mind a fenológiai) eddig csak a borvidék északi részén teljesültek 04.13-án. Ezt támasztják alá a Sárospatak Királyhegy dűlőben üzemelő meteorológiai állomás által gyűjtött adatok. A primer tünetek megjelenése a hétvégén–jövő hét elején várhatóak. A lisztharmat elleni védekezést kén hatóanyaggal végezzük. Az megelőző kezeléseket el lehet kezdeni az ültetvényekben. 

 

   Furmint T85-es klón 2016. 04. 20-án

 

Az enyhébb tél nem gyérítette az atka populációkat, az Intézet vizsgálatai alapján az atkák átlagos egyedszáma növekedett 2015-höz képest, a ragadozó atkák száma viszont csökkent (https://tarcalkutato.hu/images/cikkek/Az_attelelo_szolokarositok.pdf). A jelenlegi fenológiai állapotban van a legjobb lehetőség megelőzni az atkák által okozott jelentősebb károsítást. A védekezési mód megválasztása esetén figyelembe kell venni az előző évi megfigyeléseket és a tél folyamán végzet vizsgálatokat. Azokon a területeken, ahol az előző évben jelentősebb atkafertőzés volt tapasztalható ott ezen az éven is lehet számítani a károsításra. Ezeken a területeken mindképp indokolt a védekezés. Erős fertőzés esetében alkalmazható atkaölő hatóanyagok: spirodiklofen, fenpiroximát, abamektin, etoxazol. Kisebb erősségű fertőzés esetén a magasabb dózisú kén gyérítő hatása is elegendő lehet. Ökológiai termesztésben pedig a ragadozó atkák téli betelepítése nyújt védelmet.

Az elmúlt években tapasztalható volt szőlőtripsz kártétele az ültetvényekben. Idén is figyelmet kell fordítani a károsítóra. Tünete összetéveszthető az atka kártétellel. Néhol nagyobb számban észleltük. Az abamektin hatóanyag szőlőtripsz ellen is hatásos.  

A tarka szőlőmoly egyedeit már fogják a csapdák. A rajzás a tarcali Bakonyi dűlőben 8 nappal korábban kezdődött, mint 2015-ben. A védekezés még nem indokolt. Nyerges szőlőmolyt a csapdák még nem fogtak.

Ékköves faaraszoló, valamint fűbagoly lepkék hernyói okoztak idén is szigetszerűen rügykárokat. Tapasztalatok alapján a kártétel nem volt jelentős.

 

Ékköves faaraszoló által károsított rügy

 

A vad az erdő közeli ültetvényekben a fakadó rügyeket, fiatal leveleket és hajtásokat lerághatja. Azokon a területeken, ahol az előző évben vadkár volt tapasztalható, ott ajánlott az illetékes vadásztársaság irányába írásban jelezni. Több lehetőség van vadriasztásra, használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket.

A sorok, soraljak egyre több szőlőben növénnyel borítottak. A sorközök esetében ajánlott a kaszálás, amelyet minden sorban érdemes elvégezni. Aki a soraljak gyomtalanítását választja, az kapálással is elvégezhető. Amennyiben még is a gyomirtó szer mellett döntünk, akkor a glifozát hatóanyagú készítményekkel lehet elvégezni, a gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségi állapotában. Glifozát hatóanyag alkalmazásánál fontos, hogy a gyomirtó szer ne kerüljön rá a növény zöld részeire, mert károsítja szőlőt

A tőkék törzsének tisztítása mechanikai úton vagy kémiai módon lehetséges (pl: karfentrazon-etil).

 

A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elkezd esni az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

 

1.táblázat Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2015.04.13-19.

csapadék (mm)

átlaghőmérséklet (°C)

Sárospatak Királyhegy

3,8

15,01

Hercegkút Gombos

1,4

14,26

Hercegkút Hosszúhegy

1,2

17,83

Bodrogolaszi Pajzos

0,1

14,29

Tolcsva Kincsem

0

15,03

Tolcsva Nyakvágó

0

14,73

Erdőbénye Lőcse

0

14,69

Vámosújfalu Rány

0

14,81

Olaszliszka Haraszt

0

15,51

Szegi Poklos

0

15,53

Tarcal Vinnai

0,3

15,53

Tokaj Hétszőlő

1

16,16

Bodrogkeresztúr Lapis

0,2

15,44

Bodrogkeresztúr Dereszla

0,3

15,27

Mád Betsek

0,5

10,64

Mád Juharos

0

14,87

Mád Úrágya

0

15,69

Tállya Nyergesek

0,1

15,3

Abaújszántó Kassaváros

0,6

15,11

 

Várható időjárás 04.20-26.

Az előrejelzések alapján a következő napokban 15-20°C közötti maximum hőmérséklettel számolhatunk. A lehűlés vasárnaptól erősödik, a napi maximum hőmérséklet 15°C alá csökken majd. Csapadék szombaton és vasárnap várható. 

      

Pableczki Bence

                                                                                   Növényorvos

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.