Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Növényvédelmi előrejelzés a Tokaji Borvidékre, 2017. május 17 – május 23. közötti időszakra

 

    Az elmúlt napokban meleg, párás és csapadékos időjárásban volt részünk. A szőlő hajtásainak növekedése intenzív. A fürtök megnyúlása is látható. A furmint (T85 és T92) kilenc vagy több kiterült leveles - virágzatok növekedése fenológiai állapotban van (BBCH 119-555). 

 

Furmint T92-es klón 2017. 05. 16-án

 

Lisztharmat

    A lisztharmat tünetét egyelőre nem találtuk meg a vizsgált ültetvényekben, de számítani kell azok megjelenésére. Lisztharmat elleni megelőző védekezésre kén hatóanyagú készítmények javasoltak. 15°C alatti hőmérsékleten a kéntartalmú készítmények hatékonysága romlik, ezért érdemes lehet más kontakt hatóanyagot használni (meptildinokap). A kezeléseket kiegészíthetjük felszívódó készítményekkel (penkonazol, piriofenon).

 

Peronoszpóra

    A csapadékos, párás időjárás kedvező a kórokozó számára. A primer fertőzés bekövetkezéséhez szükséges feltétel teljesültek (többször is) a hónap első felében. Figyeljünk a tünet megjelenésére. A peronoszpóra elleni védekezéshez jelenleg kontakt hatóanyagokat használjunk (pl.: mankoceb, metiram, ditianon).

 

Szőlő-levélatka, szőlő-gubacsatka

    A szőlő-gubacsatka tünete többfelé is megtalálható, a kártétel nagysága, kis mértékben erősödött. Komolyabb fertőzést azonban a vizsgált ültetvényekben nem tapasztaltunk. Ahol jelentősebb az atkák kártétele, ott speciális atkaölő készítmények használata indokolt lehet. Alkalmazható hatóanyagok: spirodiklofen, fenpiroximát, abamektin, etoxazol. Közepes erősségű fertőzés esetén magasabb dózisú kén használata javasolt (1-1,5%). Gubacsatkák ellen a gubacsok elnemezesedése esetében már nem tudunk hatékonyan védekezni.

Szőlő-gubacsatka kártevésének tünete

 

Szőlőtripsz

    Az elmúlt években, több ültetvényben is gondot okozott a szőlőtripsz. Az idén is fordítsunk figyelmet erre a kártevőre. Amennyiben a védekezés indokolt, az abamektin hatóanyagot használhatjuk ellene.

 

Tarka szőlőmoly

    A kihelyezett feromoncsapdák az elmúlt egy hétben már csak kis számban fogták a tarka szőlőmoly imágókat. Azokban az ültetvényekben, ahol a lárvák nagy számban megtalálhatóak, ott célszerű rovarölő szeres kezelést végezni. Használhatunk piretroid (pl.: deltametrin, lambda-cihalotrin, tau-fluvalinát) és Bacillus thuringiensis hatóanyagú készítményekkel is. Azokban az ültetvényekben, ahol megtörtént a légtértelítéses technológia telepítése, ott más védekezési módszerre nincs szükség. Nyerges szőlőmolyt nem fogtak a kihelyezett csapdák.

 

A feromoncsapdák csak kis számban fogják a molylepkéket

 

Szivarsodró eszelény

    Több ültetvényben is megtalálható a szivarsodró eszelény és a kártétele. A levélnyél rágásának következtében a levelek hervadnak, majd ezeket a leveleket a kártevő szivarszerűen összesodorja. A szivarok leszedésével és megsemmisítésével (ez a módszer elsősorban kisebb területen alkalmazható), valamint rovarölő szerek alkalmazásával tud védekezni a kártevő ellen (pl.: piretrodok vagy klórpirifosz(-metil)). 

 

Szivarsodró eszelény károsítás közben

 

    A vad az erdő közeli ültetvényekben a fiatal leveleket és hajtásokat lerághatja. Azokon a területeken, ahol az előző évben vadkár volt tapasztalható, ott ajánlott az illetékes vadásztársaság irányába írásban jelezni. Több lehetőség van vadriasztásra, használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. 

 

Vad által károsított hajtások

 

    A soraljak gyomtalanítása kapálással is elvégezhető. Amennyiben még is a gyomirtó szer mellett döntünk, akkor a glifozát hatóanyagú készítményekkel lehet elvégezni, a gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségi állapotában. Glifozát hatóanyag alkalmazásánál fontos, hogy a gyomirtó szer ne kerüljön rá a növény zöld részeire, mert károsítja szőlőt. A sorok kezelését, amennyiben a gyomborítás indokolja, a nyár folyamán megismételhetjük. A tőkék törzsének letisztítása mechanikai úton vagy kémiai módon lehetséges (pl: karfentrazon-etil). A sorközök esetében ajánlott a kaszálás, esetleg hengerezés, ha magasra nőtt a növényzet.

 

    A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elkezd esni az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadékadatai:

2017.05.09-15.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

14,07

2

Hercegkút Gombos

13,59

6

Hercegkút Hosszúhegy

14,53

6,5

Bodrogolaszi Pajzos

-

-

Tolcsva Kincsem

13,89

3,5

Tolcsva Nyakvágó

13,89

6,6

Erdőbénye Lőcse

-

-

Vámosújfalu Rány

13,74

14,2

Olaszliszka Haraszt

14,26

19

Szegi Poklos

14,51

-

Tarcal Vinnai

14,19

11,2

Tokaj Hétszőlő

14,56

23,9

Bodrogkeresztúr Lapis

14,21

11,3

Bodrogkeresztúr Dereszla

13,91

22,7

Mád Betsek

9,34

4,2

Mád Juharos

13,44

9,7

Mád Úrágya

14,71

13,7

Tállya Nyergesek

13,71

9,2

Abaújszántó Kassaváros

13,71

9,8

 

Várható időjárás 2017.05.17-23.

    A következő egy hétben számottevő csapadékra nem kell számítanunk. A napi maximum hőmérséklet 20-23°C körül alakul majd. A hétvégén megélénkülhet a szél, meghaladhatja a 40km/h-t is.

 

 

       Pableczki Bence

                                                                                 Növényorvos

 

 

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.