Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Fenológiai fázis: virágzás vége-bogyónövekedés kezdete (BBCH 669-771)

A szőlő fejlődése a beköszöntő meleg hatására felgyorsult. A hajtásnövkedés igen intenzív. A virágzás a legtöbb helyen befejeződött, sok helyen találni már bors nagyságú bogyókat, elsősorban a korábbi fajtákon. 

A szőlő-lisztharmat fertőzésveszélye a borvidék minden településén komoly. A korábbi csapadék és a beköszöntött meleg hatására a levegő páratartalmas magas, a mi a reggeli harmattal optimális viszonyokat teremt a betegségnek. A lisztharmat tünetei a borvidék elhanyagoltabb ültetvényeiben mindenfelé megtalálhatók. Ha az időjárás továbbra is kedvez a kórokozónak, számíthatunk a betegség gyors terjedésére.

Megelőző védelmet folytatni kell kontakt (kén, meptildinokap) és különféle szisztemikus (azolok: propikonazol, tebukonazol, mikobutanil, stb.) vagy strobilurin  (azoxistrobin, kresoxim-metil) hatóanyagokra alapozva. A hatóanyagokat váltogassuk a rezisztencia kialakulásának meggátlása érdekében. Strobilurinokat egy szezonban 2-3 alkalomnál többször ne használjunk.

 1.ábra Lisztharmat levél színén

 

 2.ábra Lisztharmat fürtön

 

Peronoszpóra

A peronoszpóra fertőzésveszélye csökkenő tendenciát mutat. Ha nem esik újabb csapadék, új fertőzés Szegi és Sárospatak kivételével nem várható. Száraz időjárásban ugyan nem kell számolnunk újabb fertőzéssel, de a levél szövetben meghúzódó kórokozó a levelek esetleges újbóli átnedvesedésével, illetve magas páratartalom kialakulásával később aktivizálódhat. Ezért e betegség ellen sem hagyhatjuk el a permetezést, már csak azért sem, mert a fiatal, zsenge bogyók a felületükön lévő nagyszámú gázcserenyílás (sztóma) miatt – melyen keresztül a gomba fertőzhet - különösen érzékenyek! A betegség lappangási ideje, a jelenlegihez hasonló hőmérséklet mellett – esőzést követően – lecsökken 3-4 napra is.

Aki figyelemmel tudja követni szőlője fejlődését napról-napra, az megteheti, hogy csak az első tünetek megjelenésekor védekezik. A kánikulában csapadék nélkül ugyanis a fertőzés gyakran leáll, így egy permetezés jó eséllyel megspórolható.

Aki nagyobb területen gazdálkodik, annak természetesen a megelőzést folytatni kell kontakt (folpet, réz, rézpótló szerves hatóanyagok [mankoceb, metiram, ditianon]) hatóanyagokra alapozva. Azokon a területeken, ahol a reggeli harmat bőséges és nehezebben szárad fel, indokolt lehet a kombinált, tehát kontakt és felszívódó hatóanyagokat tartalmazó készítmények alkalmazása (pl: dimetomorf+mankoceb, cimoxanil+rézoxiklorid).

 3.ábra Peronoszpóra levél színén 

4.ábra Peronoszpóra levél fonákán

Botritisz

A száraz időjárás beköszönte nem kedvez a kórokozó szaporodásának. Az előrejelző állomások mérési szerint a kórokozó fertőzi nyomása igen alacsony szintű, vagy nincs veszély. A védekezésre jelenleg nincs szükség.

Azonban ahol korábban kialakultak fertőzési gócok, ott fordítsunk kellő figyelmet az ültetvény átvizsgálására. Ha újabb fertőzést veszünk észre, az alábbi hatóanyagok valamelyikével permetezzünk: folpet, boszkalid, ciprodinil, iprodion, stb.

5.ábra Botritisszel fertőzött fürtök

Fekete rothadás

          A kórokozó levéltünete párásabb fekvésekben megjelent. Mivel a korábbi években Hegyalján több helyen is kárt okozott e betegség, figyeljünk oda a megjelenésére. A peronoszpóra ellen alkalmazott készítmények többsége (a rezek kivételével!) alkalmas a feketerothadás  elleni védekezésre. a viaszréteg vastagodásával a fertőzés valószínűsége folyamatosan csökken.

6.ábra Feketerothadás levélen

Kártevők

A tarka szőlőmoly rajzása befejeződött. Komoly fertőzés nem alakult ki, köszönhetően a hűvösebb időnek. Vizsgáljuk át a fürtöket, és ahol szövedéket vagy lárvára utaló rágást észlelünk, ott haladéktalanul permetezzünk. Aki még nem, vagy június 3-át megelőzően védekezett, kitinszintézist gátló és hasonló hatású készítmények használatát javaslom. A lárvák L2-L3-es stádiumban vannak. Védelem hiányában a fürtkezdeményeket a kis hernyók jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban azokon a helyeken, ahol évről évre erős a molyfertőzés, a kontakt szerek (alfametrin, bifentrin) és a kitinszintézis- és fejlődésgátló készítmények (indoxakarb, metoxifenozid, fenoxikarb+lufenuron) használata is indokolt és megfelelő, bármelyik szertípust választhatjuk az eredményes védekezés érdekében. Rovarölő szeres védekezésekkor fokozottan figyeljünk oda a méhek védelmére!

7.ábra Tarka szőlőmoly kifejlett egyede 

9.ábra Szőlőmoly lárva kártétel virágzaton

Az ültetvényeken atkafertőzés jelenleg nem  jellemző. A kedvezőtlen időjárás következtében a hajtások növekedése lelassult megállt. Ezek a körülmények kedveztek a tripszek, valamint a takácsatkák akár együttes felszaporodásának is. Ellenük védekezni a károsítás mértékétől függően indokolt lehet speciális rovar- és atkaölő szerekkel.

Győződjenek meg róla,vagy kérjék szakemberek segítségét, hogy pontosan a tüneteket mi okozhatta.

Könnyen összetéveszthető az Eutypa kórképe, a szőlőn megjelenő Zn hiány, az atka-, tripsz-, valamint a filoxéra kárképe is, amíg a gubacsok ki nem alakulnak. Ahol esetleg fertőzés tapasztalható (gubacs-, levél- vagy takácsatka) ott védekezni kell, hogy az új levél, esetleg a fürt ne tudjon fertőződni.

Speciális, a ragadozó atkákat kímélő készítményeket (spirodiklofen, fenazaquin, metomil, stb) alkalmazzunk.

10.ábra Nemzes gubacsatka tünetei levél színén és fonákján

11.ábra Szőlő levélatka kárképe

Általános javallat

A 12- 13 napos permetezési forduló tartását továbbra is elegendőnek tartom. Ha nagyobb mennyiségű csapadék érkezne (>10 mm),  akkor értelemszerűen 1-2 nappal indokolt a permetezési forduló hosszát csökkenteni.

A készítmények közül jelenleg elegendőek a kontakt szerek. Lisztharmatra azonban kontakt és szisztemikus szerek kombinációját alkalmazzuk az erős fertőzési nyomás  miatt. Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. Gondosan végzett zöldmunkával; szellős, vékony lombfal kialakításával nagyban növelhetjük a növényvédő szeres kezelések hatékonyságát. A környezet szerterhelését csökkentjük, amellett a pénztárcánk is vastagabb marad. Az intenzív hajtásnövekedés miatt hamarosan elérkezi a csonkázás ideje is. A fürtzónából a növekvő hónaljhajtásokat kitörve távolítsuk el, vagy 2-3 levélre kurtítsuk vissza, hogy a növényvédő szer minél könnyebben a fürthöz eljusson.

A permetezések tervezésekor figyeljük a meteorológia előrejelzéseket. A radarképekből 2-3 órára előre tájékozódhatunk, hogy várható e csapadék. Ebben az esetben értelemszerűen ne fogjunk hozzá a munkákhoz. Eső után, ha van megfelelő légmozgás, a lombozat egy-másfél óra alatt felszárad, a munka elvégezhető. Ha mégis munka közben kap el bennünket az eső, az utolsó egy óra alatt (kb ennyi idő kell, hogy a permetszer rászáradjon a növényre) kezelt területet újra kell permetezni, mert a csapadék a kijuttatott növényvédő szert nagy valószínűséggel lemoshatja.

A vegyszer kimérésénél ne a vízmennyiséghez, hanem a védendő terült nagyságához igazodjunk. A mostani időszakban hektáronként 300-350 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést. A nagy, 500-600 liter víz/ha, vízmennyiséggel történő növényvédelem "híg" permetlé-oldatot ad, amely még tovább "hígulhat" a szőlő erős növekedése és új lombképződése miatt. A hónaljhajtások megjelenése és fejlődése is jelentősen növeli ilyenkor az új lombfelületet. A "töményebb" permetlé használat - az erős növekedés leállásáig - javasolt. Arra azonban figyeljünk, hogy a túl tömény oldat egyes készítményeknél perzselést okozhat. Elsősorban a kéntartalmú szerek és a lisztharmat ellen használt felszívódó készítmények érdemelnek fokozott figyelmet. 27 oC felett ne permetezzünk!

Védekezési javaslatok:

I.
Kumulus S 3 kg/ha
Cabrio Top 2 kg/ha
Avaunt 150 EC 0,25 l/ha

II.
Thiovit Jet 4 kg/ha
Kocide 2000 2 kg/ha
Talendo 0,25 l/ha
Avaunt 150 EC 0,25 l/ha

III.
Karathane Star 0,6  l/ha
Topas 100 EC 0,3 l/ha
Antracol 70 WG 1,5 kg/ha

  

Talajtakarás

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A beköszöntött meleg hatására a magról kelő nyári gyomok (muhar-, libatop-, disznóparéj-félék és társaik) tömegesen kelnek. Ahol mód és lehetőség van rá, részesítsük előnyben a mechanikai gyomirtást. Az erózió káros hatása ellen is jó megoldás a természetes gyomflóra kaszálása, legalább minden második sorközben. Párás időben mindenképpen tartsunk alacsony gyeptakarót a sorok között.
Mivel a talajaink jelenleg vízzel jól ellátottak, a takarónövények nem jelentenek konkurenciát a szőlőnek. Nedvességmegőrző, tömörödés- és gyomosodásgátló hatása van a talajtakarásnak (pl: szalmatakarás) is, ahol lehet, alkalmazzuk.

Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlő sorait nyárig. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. Ha az ültevény újra kigyomosodik, a nyári kezelést ismét glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. Kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. A fent említett hatóanyagok környezet-kímélők, ezért az integrált (AKG) termesztésben is felhasználhatók.

Előrejelzés 06.2-06.26

A hét végéig forró, kánikulai időt jósol az előrejelzés. Növényvédelmi munkát csak kora hajnalban, vagy éjszaka lehet végezni. Szombat-vasárnap már számítani lehet záporokra, zivatarokra. A hőmérséklet csökkenése 30 oC alá hétfőtől várható. A következő hétre jósolt csapadék mennyisége 10-15 mm körül várható.

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadékadatai:

2013.06.12-19.

átlaghő-mérséklet

heti csapadék

Sárospatak Királyhegy

23,28

22,5

Sárospatak Fürdős

19,19

1,1

Hercegkút Gombos

21,39

0

Hercegkút Hosszúhegy

21,26

0,8

Tolcsva Nyakvágó

21,96

3,3

Erdőbénye Lőcse

21,99

0,2

Vámosújfalu Rány

22,89

0,3

Olaszliszka Haraszt

23,01

0,5

Szegi Poklos

22,1

11,5

Mád Kisshegy

21,42

0,1

Tarcal Vinnai

21,61

0,1

Tokaj Hétszőlő

22,36

0

Bodrogkeresztúr Lapis

22,33

0

Bodrogkeresztúr Dereszla

21,66

0

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.