Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Fenológiai fázis: fürtzáródás (BBCH 777)

 Furmint "változóban"

 Furmint "változóban"

A szőlő az időszaknak megfelelően fejlődik. A hajtások növekedési erélye csökkenőben van. A fürtök is szépen fejlődnek, a bogyók lassan teljesen összezárnak. 

 

Lisztharmat

A borvidéken a fertőzésveszély az InterMet program szerint közepes-erős. Az elmúlt héten esett csapadék hatására a levegő lehűlt, minek következtében a fertőzésveszély kissé csökkent. A lisztharmat tünetei sok szőlőben megtalálhatóak fürtfertőzés formájában, az eddig jól védett ültetvényekben egyenlőre csak egy-két bogyón. A kórokozó szaporítóképletei jelen vannak, ezért a védekezést folytatni kell. Az elkövetkező héten ismét növekszik a hőmérséklet, hétvégén megint kánikula várható. A levegő páratartalma magas lesz, így előreláthatólag továbbra is számolnunk kell a lisztharmat terjedésével.   

A megelőző védelmet folytatni kell kontakt (kén, meptildinokap) és különféle szisztemikus (azolok: propikonazol, tebukonazol, miklobutanil, stb.) vagy strobilurin (azoxistrobin, kresoxim-metil) hatóanyagokra alapozva. A hatóanyagokat váltogassuk a rezisztencia kialakulásának meggátlása érdekében. Strobilurinokat egy szezonban 2-3 alkalomnál többször ne használjunk.

Hűvösebb időben részesítsük előnyben a kontakt hatóanyagok közül a meptil-dinokapot, mivel a kén hatékonysága 18 oC alatt sokat romlik.

Ahol a tünetek már megjelentek, ott nagy hatékonyságú felszívódó (pl: tebukonazol+triadimenol+spiroxamin, penkonazol, quinoxifen+miklobutanil), vagy gázhatással is rendelkező (metrafenon – kuratív [gyógyító] hatása is van!) és kontakt (kén, meptildinokap) készítmények kombinációjával végezzünk lemosásszerű permetezést. A növényvédő szert igyekezzünk a fürt és a lombozat legrejtettebb részeire is eljuttatni. Csak így van esélyünk a komolyabb fertőzés kialakulásának megakadályozására. A fertőzött bogyók a növekedés során -mivel az epidermisz nem tud fejlődni a gomba micéliumainak hatására - felrepednek, „sérvesednek”, így akár komolyabb termésveszteségre is számítani lehet. Már csak hab a tortára a lisztharmatos termésből készült bor „penészíze”. 

 

Súlyos lisztharmatfertőzés fürtön

 Súlyos lisztharmatfertőzés fürtön

 

 Peronoszpóra

A peronoszpóra fertőzésveszélye ismét emelkedett. A múlt héten hullott csapadék hatására két fertőzési hullám is indult. A tőketörzseken és a felső hónaljhajtások végein megtalálni a korábbi fertőzések olajfoltjait, kivirágzásait, de ezek nagy része, mivel főleg a hajtásvégeken jelentek meg, csonkázáskor és törzstisztításkor eltávolításra kerülnek. Az idősebb levelek már nem olyan érzékenyek a peronoszpóra fertőzésre, fürtök is 1-2 héten belül kinőnek fogékony állapotukból, ezért a gazdasági kár esélye folyamatosan csökken. A lombozat védelmére azonban továbbra is ügyelni kell, nehogy elveszítsük az asszimilációs felületet. A betegség lappangási ideje, a jelenlegihez hasonló hőmérséklet mellett –esőzést követően– 5-6 nap. Ezt alátámasztják a műszerek által mért adatok is. A most már sokfelé tömegesen megjelenő levéltüneteket vegyük komolyan!

Az alábbi táblázatból látható, hogy a bogyótünet megjelenése sokkal több időt vesz igénybe, mint a levélen, mert a bogyóban a gomba micéliuma lassabban fejlődik. A bekövetkezett fertőzés csak az inkubációs idő első harmadában blokkolható felszívódó szerekkel. Ezért kiemelten fontos a megelőzés! A leveleken kialakult penészgyepekről a konídiumok a növekvő bogyókra kerülve –ha nem védekezünk időben- azokat megfertőzik. A fogékonyabb fajtákon akár 30%-os terméskiesést is okozhat egy fertőzési hullám. A fürtfertőzés felismerhető a fonnyadó, szürkülő száradó bogyókról, fürtrészekről.

 

 A peronoszpóra tünetének megjelenése a fertőzéstől számítva, 80-90% relatív páratartalom mellett

(Istvánffy-Pálnikás)

Napi középhőmérséklet oC Lappangási idő (nap)
  levélen fürtön
10-13 15-18 15-18
14 12-15 12-15
15 11-13 11-13
16 9-11 9-11
17 6-7 11-13
18-19 5-6 13-15
20-25 14-18 14-18

 

 

A megelőzést folytatni kell kontakt (folpet, réz, rézpótló szerves hatóanyagok [mankoceb, metiram, ditianon]) hatóanyagokra alapozva. Azokon a területeken, ahol a reggeli harmat bőséges és nehezebben szárad fel; illetve a fiatal leveleken sok olajfolt található, indokolt a kombinált, tehát kontakt és felszívódó hatóanyagokat tartalmazó készítmények alkalmazása (pl: dimetomorf+mankoceb, cimoxanil+rézoxiklorid).

A korai fajtáknál a növényvédő szerek élelemzés-egészségügyi várakozási idejét is figyelni kell lassan, nehogy a készülő borban problémát okozzon a szermaradék (pl: mankoceb, metiram 56 nap, folpet 30 nap!). A tenyészidőszak vége felé részesítsük előnyben a rézkészítményeket!

Peronoszpóra fürtfertőzés

Peronoszpóra fürtfertőzés

 

Botritisz

A hullott csapadék hatására –különösen jégverés után- ismét számolhatunk a megjelenésével. Ahol korábban előfordult a fertőzés, illetve volt már jégverés (különösen Tarcal, Tokaj és Bodrogkeresztúr térségében) ott fordítsunk kellő figyelmet az ültetvény átvizsgálására. Ha újabb fertőzést veszünk észre, az alábbi hatóanyagok valamelyikével permetezzünk: folpet, boszkalid, ciprodinil, iprodion, fenhexamid stb. 

 

Fekete rothadás

     A kórokozó levéltünete párásabb fekvésekben megtalálható, a fürtökön is megjelent a tünet. Mivel a korábbi években Hegyalján több helyen is kárt okozott e betegség, figyeljünk oda a megjelenésére. A peronoszpóra ellen alkalmazott készítmények többsége (a rezek kivételével!) és a lisztharmat ellen alkalmazott szterolgátlók (miklobutanil, tebukonazol, difenkonazol+cyflufenamid) alkalmasak a feketerothadás elleni védekezésre. Virágzástól számítva 6-7 héten keresztül kell a betegség ellen védekezni. A viaszréteg vastagodásával a fertőzés valószínűsége folyamatosan csökken.

 

Fekete rothadás levélen

 Fekete rothadás levélen

 

 Feketerothadás bogyón

 Fekete rothadás bogyón, kifejlődött piknídiumokkal

 

Fakó rothadás

Jégverés után feltétlen számítani kell a megjelenésére! Szélsőségessé váló időjárásunk miatt megszaporodott a heves nyári zivatarok, jégesők előfordulása. Így a fakórothadás is egyre gyakoribb kórokozó. Az elmúlt héten foltokban Tarcal, Tokaj és Bodrogkeresztúr környékén is volt komolyabb jégeső.

Az ellene való védekezés legfontosabb tényezője a gyorsaság! Lehetőleg a jég után 12-18 órával ejtsük meg a növényvédelmet. 18-20 óra után már csak 50%-os hatékonysággal számolhatunk, 24 óra után pedig nincs értelme permetezni. Alkalmazható hatóanyagok: folpet, kaptán, pirimetanil, dikarboximidek, klórtalonil. A rezek nem alkalmasak a betegség leküzdésére!

 Jégverés nyomai sárgamuskotályon

A 3 héttel ezelőtti és a múlt heti jégverés nyomai Sárga muskotályon

 

Kártevők

A tarka és nyerges szőlőmoly második nemzedékének rajzása változó intenzitással zajlik. Nagy fogott egyedszámról nem kaptunk jelzést. Ez valószínűleg az első nemzedék rajzásakor tapasztalható rossz időjárásnak köszönhető. Az elkövetkező 10 napban várható a rajzáscsúcs. Ekkor védekezhetünk taglózó hatású készítményekkel (piretroidok), vagy rajzáscsúcs után 7-10 nappal valamelyik fejlődésgátló hatóanyaggal (pl: indoxakarb, kloranraniliprol, fenoxikarb, metoxifenozid). Környezetünk védelmében aki teheti, részesítse ez utóbbiakat előnyben!

Az ültetvényeken atkafertőzés megtalálható. Gubacs- és levélatka kártétellel is találkozni. A szaporodásuk folyamatos. A gyomflóra eltávolítása felszaporodásukat elősegíti a szőlőn. Figyeljük ültetvényeinket, ahol a fiatal leveleken több helyen is kárképet látunk, ott védekezzünk ellenük.

   Nemezes gubacsatka kártétele

Nemezes gubacsatka kártétele

Levélatka kártétele

Szőlőlevél-atka kártétele

 

Általános javallat

10-12 napos permetezési fordulókkal védekezzünk! A várható felmelegedés miatt a párás levegő különösen kedvezni fog a gombabetegségeknek.

A készítmények közül peronoszpóra ellen kontakt, lisztharmat ellen kontakt és szisztemikus szereket is használjunk az emelkedő fertőzési nyomás miatt. Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. Gondosan végzett zöldmunkával; szellős, vékony lombfal kialakításával nagyban növelhetjük a növényvédőszeres kezelések hatékonyságát. A környezet terhelését csökkentjük, amellett ez gazdaságosabb is. A hajtásokat dugdossuk be. A csonkázás a legtöbb helyen megtörtént, ahol még nem, ott minél előbb el kell végezni. A fürtzónából a növekvő hónaljhajtásokat kitörve távolítsuk el, vagy 2-3 levélre kurtítsuk vissza, hogy a növényvédő szer minél könnyebben a fürthöz eljusson. A múlt csütörtöki vihar Hegyalja déli részén többfelé megtépázta a szőlőket, kárt tett a támberendezésben. Ezeket a hibákat javítsuk ki, a hajtásokat ismét rendezzük el, hogy ne akadályozzák a sürgős gépi munkákat. 

Ha magnéziumhiány tünetét észleljük, gondoskodjunk a pótlásáról lombtrágya formájában, hogy a fürtkocsány-bénulást elkerüljük. A káliumhiány tünete löszön többfelé megtalálható (valószínűleg a magasabb Ca tartalom miatt), őszi trágyázással, illetve vegetációban lombtrágyával orvosolható. 

 

 K-hiány levélen

 K-hiány levélen

A permetezések tervezésekor figyeljük a meteorológia előrejelzéseket. A radarképekből (www.idokep.hu/radar) 2-3 órára előre tájékozódhatunk, hogy várható-e csapadék. Ebben az esetben értelemszerűen ne fogjunk hozzá a munkákhoz. Eső után, ha van megfelelő légmozgás, a lombozat egy-másfél óra alatt felszárad, a munka elvégezhető. Ha mégis munka közben kap el bennünket az eső, az utolsó egy óra alatt (kb. ennyi idő kell, hogy a permetszer rászáradjon a növényre) kezelt területet újra kell permetezni, mert a csapadék a kijuttatott növényvédő szert nagy valószínűséggel lemoshatja. Intenzív, nagy mennyiségű (>20 mm) csapadék esetén –főleg ha kontakt szereket használtunk- a permetezést akkor is ismételjük meg, ha volt ideje a szernek a lombozatra rászáradni!

A vegyszer kimérésénél ne a vízmennyiséghez, hanem a védendő terület nagyságához igazodjunk. A mostani időszakban hektáronként 350-400 l víz körüli mennyiséggel lehet jó fedettséget elérni. Lehetőség szerint kerüljük a nagy vízmennyiséggel történő permetezést. A nagy, 500-600 liter víz/ha, vízmennyiséggel történő növényvédelem "híg" permetlé-oldatot ad, amely még tovább "hígulhat" a szőlő erős növekedése és új lombképződése miatt. A hónaljhajtások megjelenése és fejlődése is jelentősen növeli ilyenkor az új lombfelületet. A "töményebb" permetlé használat -az erős növekedés leállásáig- javasolt. Arra azonban figyeljünk, hogy a túl tömény oldat egyes készítményeknél perzselést okozhat. Elsősorban a kéntartalmú szerek és a lisztharmat ellen használt felszívódó készítmények érdemelnek fokozott figyelmet. 27 oC felett ne permetezzünk!

 

Védekezési javaslatok:

I.
Kumulus S 4 kg/ha
Copac Flow 2 l/ha

Vivando 0,2 l/ha

II.
Thiovit Jet 4 kg/ha
Kocide 2000 2 kg/ha
Flint Max 0,4 kg/ha

III.
Karathane Star 0,6  l/ha
Dynali 0,6 l/ha
Pergado F 2,5 kg/ha

 

IV.

Thiovit Jet 4kg/ha

Pomuran 1 kg/ha

Vitisan 8-10 kg/ha

 

A Kutatóintézet honlapján megtalálható a szőlőben engedélyezett növényvédő szerek jegyzéke hatóanyag, illetve kártevők alapján csoportosítva a „Szaktanácsadás” menüpontban. 

 

Talajtakarás

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A beköszöntött meleg és csapadék hatására a magról kelő nyári gyomok (muhar-, libatop-, disznóparéj-félék és társaik) tömegesen kelnek. Ahol mód és lehetőség van rá, részesítsük előnyben a mechanikai gyomirtást. Az erózió káros hatása ellen is jó megoldás a természetes gyomflóra kaszálása, legalább minden második sorközben. Párás időben mindenképpen tartsunk alacsony gyeptakarót a sorok között.

Nedvességmegőrző, tömörödés- és gyomosodásgátló hatása van a talajtakarásnak (pl: szalmatakarás) is, ahol lehet, alkalmazzuk.

Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlő sorait. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. Ha az ültevény újra kigyomosodik, a nyári kezelést ismét glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. Kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás.

A törzs tisztítására a glifozát hatóanyag nem alkalmazható! Ha nem mechanikailag történik, erre használjunk perzselő hatású szereket (pl: diquat-dibromid).

 

Meteorológiai előrejelzés 07.17-07.24

 

Az elkövetkezendő hét napban emelkedik a hőmérséklet. A hétvégén már ismét 30 oC felett várható a csúcshőmérséklet. Komolyabb csapadék nem várható, néhol kialakulhat egy-egy gomolyfelhő, helyi záporral. A következő hétre jósolt csapadék mennyisége 10 mm körül várható.

 

 

Az átlaghőmérséklet alakulása a 22.-től a 28. hétig

 

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadékadatai

 

2013.07.10-07.17.

átlaghő-mérséklet

heti csapadék

Sárospatak Királyhegy

19,76

4,3

Sárospatak Fürdős

16,22

13,4

Hercegkút Gombos

18,82

20,2

Hercegkút Hosszúhegy

18,7

28,4

Tolcsva Nyakvágó

18,94

20,5

Erdőbénye Lőcse

18,81

18,4

Vámosújfalu Rány

19,09

16

Olaszliszka Haraszt

19,71

25,6

Szegi Poklos

19,62

24

Mád Kisshegy

18,96

18

Tarcal Vinnai

19,29

18,2

Tokaj Hétszőlő

19,76

12,6

Bodrogkeresztúr Lapis

19,47

22,5

Bodrogkeresztúr Dereszla

19,22

14,1

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.