Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Fenológiai fázis: bogyóérés (BBCH 885)

A szőlő szépen érik. A hajtások növekedési erélye csökkenőben van. A fürtök kifejlettek, a bogyók összezártak, cukrosodnak. A korai fajtákból (pl: sárga muskotály) megkezdték a próbaszüreteket, ezek szürete akár 2 héten belül elkezdődhet, ha az időjárás marad a jelenlegi. A kései fajtáknál is megindult már a cukorfelhalmozódás.  A vesszők beérése is folyamatos. 

Érő hárslevelű 

Érő hárslevelű

Kártevők

A tarka és nyerges szőlőmoly kártétele alacsony. Aki még nem védekezett és hernyót talál az érő fürtökben, a fejlődésgátló hatóanyagok valamelyikével még védekezhet (pl: indoxakarb, kloranraniliprol, fenoxikarb, metoxifenozid). Az ültetvényeken atkafertőzés megtalálható. Gubacs- és levélatka kártétellel is találkozni. A szaporodásuk folyamatos. A gyomflóra eltávolítása felszaporodásukat elősegíti a szőlőn. Figyeljük ültetvényeinket, ahol a fiatal leveleken több helyen is kárképet látunk, ott védekezzünk ellenük.

   Nemezes gubacsatka kártétele

Nemezes gubacsatka kártétele

Szőlőlevél-atka kártétel

Szőlőlevél-atka kártétele

 

Általános javaslat

Az év hátralévő részében különösebb növényvédelmi teendőnk nincs. Ha valaki még esetleg egy fordulót be szeretne iktatni, az réz és kén alapú kontakt készítményekkel tegye.

Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. Gondosan végzett zöldmunkával; szellős, vékony lombfal kialakításával nagyban növelhetjük a növényvédő szeres kezelések hatékonyságát. A környezet terhelését csökkentjük, amellett ez gazdaságosabb is. A lombozatot tartsuk rendben. A fürtzónából a növekvő hónaljhajtásokat kitörve távolítsuk el, vagy 2-3 levélre kurtítsuk vissza, hogy a növényvédő szer minél könnyebben a fürthöz eljusson. A zsendülés előrehaladtával a lombozat „ablakozását” is megkezdhetjük a fürtzónában, az árnyékosabb oldalon. Túl sok levelet azonban ne távolítsunk el, nehogy az eddig árnyékban fejlődő fürtöket a nap megperzselje.

 A hónaljazás elvégzésével tegyük szellőssé a lombozatot

 A hónaljazás elvégzésével tegyük szellőssé a lombozatot

Különös figyelemmel kísérjük a jégvert ültetvényeket! A sérült bogyókat (a sérülés származhat jégverésből, molyrágásból, egyéb mechanikai behatásból) az érés előrehaladtával, a növekvő cukortartalom miatt, előszeretettel kezdik látogatni a méhek és darazsak. Rágcsálásuk nyomán a fürtökben megtelepednek a muslicák és termés ecetes rothadásnak indul. Ez szüretkor komoly borminőségi problémát okozhat, ha nem válogatjuk ki a beteg fürtrészeket! Az ecetes rothadás fellépése elsősorban meleg ősszel, főleg a korai fajtákon (pl: sárga muskotály, kabar) várható. Védekezni ellene elsősorban a termés épségének megóvásával lehet. Kisebb területeken jó megoldás a darázscsapdák kihelyezése a szőlőben, a környéken lévő darázsfészkek felkutatása, óvatos megsemmisítése.

 Ecetes rothadás

Az ecetes rothadás könnyen felismerhető a tejeskávé-színű bogyókról. Belsejük általában üres, átható ecetszagú, benne muslicahernyók és bábok.

 Lombtrágyát az elkövetkezendőkben inkább már ne juttassunk ki, nehogy a vesszők beérését késleltesse.

 

Védekezési javaslatok:

I.
Kumulus S 4 kg/ha
Copac Flow 2 l/ha


II.
Cosavet DF 4 kg/ha
Kocide 2000 2 kg/ha

III.
Karathane Star 0,6  l/ha
Cuproxat FW  4 l/ha

 

IV.

Thiovit Jet 4kg/ha

Pomuran 1 kg/ha

 

A Kutatóintézet honlapján megtalálható a szőlőben engedélyezett növényvédő szerek jegyzéke hatóanyag, illetve kártevők alapján csoportosítva a „Szaktanácsadás” menüpontban. www.tarcalkutato.hu/szaktanacsadas

 

Talajtakarás

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A beköszöntött meleg és szárazság hatására a gyomok is visszaszorulóban vannak (kivéve a mélyen gyökerező, tarackos gyomokat, pl: apró szulák, mezei acat, siska nádtippan, tarackbúza).  Ahol mód és lehetőség van rá, részesítsük előnyben a mechanikai gyomirtást. Az erózió káros hatása ellen is jó megoldás a természetes gyomflóra kaszálása, legalább minden második sorközben. Párás időben mindenképpen tartsunk alacsony gyeptakarót a sorok között.

Nedvességmegőrző, tömörödés- és gyomosodásgátló hatása van a talajtakarásnak (pl: szalmatakarás) is, ahol lehet, alkalmazzuk. Túl vastag rétegben (>2 kg/m2) nem érdemes alkalmazni, mert a hullott csapadék egy részét felszívja és nem engedi a talajba leszivárogni.

Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát tartalmú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlő sorait. Az említett hatóanyag minden, már kikelt, gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen magasabb dózisban javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen. Ha az ültevény újra kigyomosodik, a nyári kezelést ismét glifozát tartalmú készítménnyel végezzük majd el. Kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás.

A törzs tisztítására a glifozát hatóanyag nem alkalmazható! Ha nem mechanikailag történik, erre használjunk perzselő hatású szereket (pl: diquat-dibromid).

 

Meteorológiai előrejelzés 08.21-08.28

 A héten némileg hűvösebb idő várható, záporok, zivatarok előfordulhatnak. Zivatarok környezetében a szél megerősödik. Egyenlőre marad a nyári, 30 oC közeli hőmérséklet.

 

Az átlaghőmérséklet alakulása a 22.-től a 33. hétig 

Az átlaghőmérséklet alakulása a 22.-től a 33. hétig

 

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadékadatai 

2013.08.14-08.21.

átlaghő-mérséklet

heti csapadék

Sárospatak Királyhegy

24,17

0,9

Sárospatak Fürdős

19,24

0,5

Hercegkút Makra

22,72

0,8

Hercegkút Gombos

21,89

0,4

Hercegkút Hosszúhegy

22,26

0,9

Tolcsva Nyakvágó

21,6

1,4

Erdőbénye Lőcse

22,24

0,4

Vámosújfalu Rány

22,44

1,4

Olaszliszka Haraszt

23,16

1,1

Szegi Poklos

21,88

0,3

Mád Kisshegy

22,29

0,7

Tarcal Vinnai

22,14

0,5

Tokaj Hétszőlő

22,51

0,6

Bodrogkeresztúr Lapis

22,58

0,2

Bodrogkeresztúr Dereszla

20,79

0,1

  

Próbaszüret 2013 Bakonyi dűlő, Tarcal

     

Dátum

Fajta

Szárazanyag ref%

2013.08.21

Furmint T85

14,5

 

Hárslevelű 311

13,5

 

Sárga muskotály

17,5

 

Kövérszőlő

17

 

Zéta

20

 

Kabar

19,5

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.