Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Tokaji Borvidéki növényvédelmi előrejelzés a május 21-27. közötti időszakra

 

Fenológiai fázis: (BBCH 553-557). A szőlő szépen fejlődik, a virágzatok, fajtától, művelési módtól és dűlőtől függően eltérő fejlettségűek. Ezen időszakban célszerű elvégezni a törzstisztítást és hajtásválogatást. Ezáltal a tőke nem neveli a felesleges hajtásokat, továbbá növényvédelmi szempontból is előnyökkel jár.

 

  Furmint T92-es klón 2015. 05. 20-án

 

Lisztharmat

Lisztharmat tünetet szemrevételezés alapján nem találtunk. Az ültetvények folyamatos ellenőrzése mindenhol kiemelt jelentőségű. A védekezés továbbra is folytassuk kontakt (kén) és felszívódó hatóanyagokra (ciflufenamid, tebukonazol, miklobutanil, penkonazol, metrafenon) alapozva.

 

Peronoszpóra

A száraz tavaszi időjárás nem kedvezett a kórokozónak. Olajfolt tüneteket nem találtunk. Továbbra is fontos a megelőző védekezés. Erre kontakt réztartalmú (rézoxiklorid, rézhidroxid, rézszulfát, rézoxid), vagy rézpótló hatóanyagú készítményeket (pl.: mankoceb, metiram) használjunk. Területünk és az előző évek peronoszpóra fertőzöttsége alapján, ha indokolt már alkalmazhatunk felszívódó hatóanyagú készítményeket is (pl: cimoxanil).

Ökológiai gazdálkodásban peronoszpóra ellen réz tartalmú szereket, illetve ellenálló képességet fokozó készítményt használjunk, lisztharmat ellen pedig ként alkalmazzunk.    

 

Kártevők

Nyerges szőlőmolyt nem, vagy csak kis számban fognak a csapdák. Tarka szőlőmoly esetében a csapdák már csak néhány egyedet fognak. Az ellenük való védekezés csak abban az esetben indokolt, ha a fürtökön nagyszámú hernyó található, vagy az előző évben erős károsítás volt tapasztalható.

Védekezésre piretroid készítményeket használjunk. Azokon a területeken, ahol feromonos légtértelítést alkalmaznak, ott más jellegű védekezésre nincs szükség. Ökológiai gazdálkodásban, ahol nem alkalmaznak légtértelítést ott Bacillus thuringiensis készítménnyel lehet védekezni.

 

A vad az erdő közeli ültetvényekben vízhiány, valamint táplálékforrás gyanánt a fiatal hajtásokat lerághatja. Azokon a területeken, ahol az előző évben vadkár volt tapasztalható, ott ajánlott az illetékes vadásztársaság irányába írásban jelezni. Több lehetőség van vadriasztásra, használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. A vadriasztó készítmények hatásának csökkenése után érdemes a kezeléseket megismételni.

 

Gyomszabályozás

A soraljak gyomtalanítását lehetőleg mechanikusan végezzük. Amennyiben mégis a gyomirtó szer mellett döntünk, akkor a glifozát hatóanyagú készítményekkel lehet elvégezni, a gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségi állapotában. Glifozát hatóanyag alkalmazásánál fontos, hogy a gyomirtó szer ne kerüljön rá a növény zöld részeire, mert károsítja a szőlőt. A sorok kezelését, amennyiben a gyomborítás indokolja, a nyár folyamán megismételhetjük. A tőkék törzsének letisztítása mechanikai úton vagy kémiai módon lehetséges (pl: karfentrazon-etil). A sorközök esetében ajánlott az időben történő kaszálás.

 

A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elkezd esni az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

A permetezési fordulókat igazítsuk az időjáráshoz. Amennyiben csapadékosabb lesz a következő időszak, akkor rövidebb, 9-10 napos fordulót tartsunk, ha szárazabb az időjárás, akkor 13-14 napos fordulókkal számoljunk.

 

            Az előrejelzésben szereplő hatóanyagokhoz tartozó készítményeket megtalálják a Kutatóintézet honlapján, a Szaktanácsadás pontban (https://tarcalkutato.hu/szaktanacsadas).

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2015.05.13-05.19.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

16,4

1,7

Sárospatak Fürdős

12,88

3,9

Hercegkút Gombos

16

6,5

Tolcsva Nyakvágó

15,99

4

Erdőbénye Lőcse

15,59

1,5

Vámosújfalu Rány

16,01

3,5

Olaszliszka Haraszt

-

2,7

Szegi Poklos

16,59

3,2

Mád Kisshegy

16,17

3,4

Tarcal Vinnai

16,69

2,1

Tokaj Hétszőlő

17,29

-

Bodrogkeresztúr Lapis

16,51

3,8

Bodrogkeresztúr Dereszla

16,29

6,2

Tállya Nyergesek

16,54

3,4

 

Várható időjárás 05.21-05.27.

A meleg keddi napi után a következő időszakra kisebb lehűlés várható. A csapadék a hét közepén megérkezhet, a jövő hét elejéig számíthatunk napi, néhány mm csapadékot hozó esőzésekre. A permetezést javasolt az esőzések utáni időszakra időzíteni.

 

 

Pableczki Bence MSc

Növényorvos

 

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.