Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Tokaji Borvidéki növényvédelmi előrejelzés augusztus 24.

 

Fenológiai fázis: BBCH-881-885 Jelenleg az érés és a bogyószíneződés állapotában van a szőlő.

 

Elkészítettük az idei utolsó növényvédelmi előrejelzésünket, hiszen a szüret hamarosan kezdődik, és komoly növényvédelmi beavatkozás nem is szükséges, de nem is lehetséges. Azokban az ültetvényekben, ahol sikeres volt a növényvédelem további lisztharmat és peronoszpóra elleni védekezés nem szükséges. Az esetleg elvégzett utolsó kezelések során kontakt hatóanyagok (kén, réz) használat lehet indokolt. E kezelések a lombozat védelmére irányulnak. A tervezett védekezéseknél mindenképp figyelembe kell venni a készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási idejét, a szüret tekintetében.

Szüret után, de még a lomb lehullása előtt ajánlott elvégezni egy kén és réz hatóanyagokat tartalmazó lemosó kezelést. A kórokozók áttelelő képleteinek gyérítése céljából. 

 

 

Komoly lisztharmat fertőzés 

Szürkepenész

Az elmúlt hét csapadékos időjárása kedvezett a kórokozóknak. Azóta a borvidéki mérőműszerek csökkenő fertőzési veszélyt jeleznek. A bogyók fogékonysága a fejlődésükkel növekszik. A fertőzés bekövetkeztét elősegítik a bogyókon kialakult sérülések (felreped bogyó, rovarkártétel, jégverés). A termés védelme érdekében indokolt lehet egy, kifejezetten a kórokozó elleni védekezés. A védekezés során itt is figyelembe kell venni a növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejét a szüret időpontja miatt! Használhatóak hatóanyagok: iprodion, fluopiram, fenhexamid.

 

Fás betegségek

A fás betegségek tünetei több ültetvényben látszanak. A fás betegség okozója többféle gomba is lehet, de a tünetek megjelenése hasonló. Aki a tavasz folyamán nem foglalkozott ezzel a problémával, annak a fertőzött tőkéket célszerű megjelölni. Ezen tőkéket majd, a metszés előtt, az egészséges részig vissza kell vágni és sebkezelés alkalmazása szükséges. A beteg fás részeket el kell égetni.

Fás betegség tünete

 

Vadkár

Az érés kezdetétől egyre inkább számíthatunk vadkárra. Azokon a területeken, ahol az előző évben vadkár volt tapasztalható, ott ajánlott az illetékes vadásztársaság irányába írásban jelezni. Több lehetőség van vadriasztásra, használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. A vadriasztó készítmények hatásának csökkenése után érdemes a kezeléseket megismételni. A gyümölcsöt a borz is dézsmálhatja.

Egyes ültetvényekben megjelentek kisebb seregély csapatok. Az ellenük való leghatékonyabb védekezés a termés Raschel-hálóval történő védelme.

Az érő termést károsíthatják még a darazsak, ellenük csapdázással és a fészkek óvatos eltávolításával tudunk védekezni.

 

Gyomszabályozás

Az elmúlt napokban lehullott csapadék kedvező volt a gyomnövények számára is. Ez indokolttá tehet egy végső kezelést. A soraljak gyomtalanítását lehetőleg mechanikusan végezzük. Amennyiben mégis a gyomirtó szer mellett döntünk, akkor a glifozát hatóanyagú készítményekkel lehet elvégezni, a gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségi állapotában. Glifozát hatóanyag alkalmazásánál fontos, hogy a gyomirtó szer ne kerüljön rá a növény zöld részeire, mert károsítja a szőlőt. A sorközök esetében ajánlott az időben történő kaszálás.

  

A borvidék déli részén, valamint a fiatal ültetvényekben erőteljesebben megjelent aszálytünetek, az elmúlt napokban lehullott csapadék következtében mérséklődtek. 

Aszálytünet termőültetvényben

 

A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elkezd esni az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

25°C felett hőmérsékleten ne végezzünk permetezést, a perzselések megelőzése érdekében. A hatékony védekezés érdekében figyeljünk oda a hatóanyagok rotációjára, a rezisztencia kialakulásának megelőzése szempontjából.

 

Az előrejelzésben szereplő hatóanyagokkal rendelkező készítmények nevét megtalálják a Kutatóintézet honlapján, a Szaktanácsadás pontban (https://tarcalkutato.hu/szaktanacsadas).

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2015.08.19-08.23.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

18,86

18,1 (37,8)

Hercegkút Gombos

17,58

21,1 (48,6)

Hercegkút Hosszúhegy

-

21 (47,8)

Bodrogolaszi Pajzos

17,86

9,8 (30,3)

Tolcsva Kincsem

17,98

7,4 (41,1)

Tolcsva Nyakvágó

17,66

5,6 (32,3)

Erdőbénye Lőcse

17,3

1,4 (23,7)

Vámosújfalu Rány

18,26

2,8 (9,6)

Olaszliszka Haraszt

17,76

-

Szegi Poklos

18,62

4,8 (50,6)

Mád Betsek

17,86

9,3 (34,9)

Mád Juharos

17,3

0,7 (12,3)

Tarcal Vinnai

15,22

2,2 (23,5)

Tokaj Hétszőlő

18,46

2,1 (8,5)

Bodrogkeresztúr Lapis

17,34

6,6 (34,2)

Bodrogkeresztúr Dereszla

17,96

12,7 (28,6)

Abaújszántó Kassaváros

18,02

23,6 (79)

Tállya Nyergesek

18

5 (47,9)

Zárójelben az augusztus 1. és 23. között, lehullott csapadék mennyisége szerepel.

 

Várható időjárás 08.24-

Az előrejelzések alapján, kedden lehet számítani pár mm csapadékra. Hőmérséklet tekintetében a héten folyamatosan fog emelkedni a napi maximum. A hétvégén már 32-33 fokot mérhetünk.  

 

 

Pableczki Bence MSc

     Növényorvos

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.